Aktualności

02-03-2010Legalne drewno: nowe narzędzia zabezpieczające

Fot. Nepcon

Rainforest Alliance rozwinęło w ramach programu SmartWood dwa standardy, służące do weryfikacji legalności drewna i produktów drzewnych: VLO (Verification of Legal Origin, Weryfikacja Legalności Pochodzenia Produktu) oraz VLC (Verification of Legal Compliance, Weryfikacja Przestrzegania Prawa).

System weryfikacji legalności drewna staje się z roku na rok coraz bardziej znaczącym narzędziem w przemyśle drzewnym.

Aby sprostać wymaganiom klientów, wiele przedsiębiorstw podejmuje obecnie niemały wysiłek, starając się udokumentować legalność oferowanych przez siebie produktów drzewnych i zminimalizować ryzyko pojawienia się w łańcuchu dostaw nielegalnego materiału. Na światowy trend zmierzający w kierunku ograniczenia handlu nielegalnymi produktami drzewnymi poważnie wpłynął amerykański Lacey Act, ustawa wprowadzająca surowe kary m.in. za handel drewnem pochodzącym z bezprawnych wycinek. UE również debatuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących handlu nielegalnym drewnem.

Celem wdrażanego przez Unię systemu FLEGT jest zwiększenie dostępności zweryfikowanego pod względem legalności drewna i produktów drzewnych importowanych do UE z krajów tropikalnych. System działa w oparciu o dobrowolne porozumienia partnerskie. Zarówno w publicznych, jak i w prywatnych strategiach zaopatrzeniowych coraz częściej kładzie się nacisk na solidną dokumentację i rzetelne metody weryfikacji legalności produktów drzewnych.

Celem systemów weryfikacji legalności w ramach programu SmartWood jest wyjście naprzeciw tym potrzebom i wspieranie ekspansji systemu FSC. Od firm zweryfikowanych w ramach standardu SmartWood VLO lub VLC wymaga się, by podejmowały działania zmierzające w stronę otrzymania certyfikatu FSC. Ponieważ jednak uzyskanie pełnej certyfikacji może wymagać znaczących inwestycji i nakładów czasu, weryfikację legalności uważa się za część stopniowego procesu. VLO stanowi pierwszy krok i obejmuje najbardziej podstawowe aspekty legalności, takie jak posiadanie obowiązkowych zezwoleń i dokumentów.

VLC stanowi kolejny krok. W ramach tego standardu koncepcja legalności zostaje rozszerzona m.in. o kwestie ochrony środowiska, bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz poszanowania dla praw lokalnych społeczności. Stopniowy charakter systemu weryfikacji umożliwia firmie uzyskanie dostępu do bardziej wymagającego rynku i partnerów biznesowych nawet na wczesnym etapie tego procesu.

Dotychczas działalność blisko 20 przedsiębiorstw na całym świecie została zweryfikowana w ramach standardu VLO. Kilka z nich przechodzi już na etap VLC. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest globalny koncern Dalhoff, Larsen & Horneman (DLH), poważnie zaangażowany zarówno w certyfikację FSC jak i w weryfikację legalności drewna. Do licznych zachodnioeuropejskich klientów, zaopatrujących się za pośrednictwem DLH w drewno tropikalne zweryfikowane w ramach systemu VLO, dołączyli niedawno kupcy z Polski i innych części Europy Wschodniej. W tym roku malezyjskie dostawy DLH przechodzą ze standardu VLO na VLC. Dzięki temu posunięciu koncern liczy na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku, ponieważ obecnie nie ma jeszcze w sprzedaży produktów weryfikowanych w ramach systemu VLC.

Zaktualizowane standardy weryfikacji legalności SmartWood zostały niedawno włączone do holenderskiego programu Keurhout-Legal, dzięki czemu firmy, których działalność została poddana weryfikacji VLO i VLC zyskały przewagę rynkową, zwłaszcza na holenderskim rynku drzewnym.

W raporcie Greenpeace opublikowanym w styczniu 2008 standardy SmartWood zostały uznane za najlepszy system zapewniający legalność drewna. Jedną z najmocniejszych stron tych standardów jest tworzenie i aktualizowanie ich w oparciu o konsultacje ze stronami trzecimi.

 

www.nepcon.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.